Використання відкритих CMS у стартапах або все простіше ніж здається.

Протягом своєї більш ніж двохрічної діяльності, як засновника Lviv Startup Club та Startupline і консультанта стартапів часто стикаюсь з гарними ідеями стартапів, котрі спіткнулись об реалізацію. Знаю декілька чудових ідей, котрі пиляться на поличках роками очікуючи “коли буде час” в ініціатора. Разом з тим бачив і інші приклади – стартапи, що розробляються рік-півтора, з багатьма тисячами стрічок коду і складною функціональністю. Коли немаленька команда довго і відчайдушно кодає продукт, а потім виявляється, що продукт нікому не потрібен, вирішує неіснуючу проблему (як це сталось зі стартапом Особистість) або конкуренти вже випередили засновників і зайшли першими на ринок якраз за цей рік, що бідбувалась розробка. Також бачив і підприємців з реального сектору, котрі неймовірно креативні з своїми ідеями, але відкладають їх бо думають, що “це ж потрібно шукати програмістів, щоб реалізувати, а платити на початку зарплатню немає з чого”.

Основною причиною цих проблем є написання основних фіч проекту “з нуля”, особливо використовуючи низькорівневий фреймворк для розробки, котрий вимагає одразу багато зусиль для навіть самого простого функціоналу. Я доволі мало бачив стартапів написаних на Java, трішки більше на .NET, але теж небагато.

Потрібно будувати свої стартапи на відкритих CMS і сервісах, що дозволяють швидко зробити основний прототип і зробити customer validation – зрозуміти, чи потрібен ринку цей продукт, наскільки віддано ним будуть користуватись юзери. А вже пізніше, у випадку успіху, швидко переписувати на Ruby on Rails, Python чи іншій “стартаперській” мові програмування і будувати “правильну” архітектуру проекту.

Зараз існує цілий перелік відкритих CMS, котрі можна використати, щоб підлаштувати під прототип свого стартапу. Основні звичайно – Drupal і WordPress. На них можна доволі легко підняти mashup (суміш, збірку) з відкритих сервісів, що надають своє API для розробників, таких як Google Maps, Mailchimp, Facebook та інших.
Основне в такій розробці – старатись зрозуміти архітектуру системи і реалізовувати додаткові можливості в вигляді плагінів, а не хакати движки.

Як зрозуміти, що варто перестрибувати з WordPress і писати систему з нуля? З точки зору фінансів – звичайно найкраще тоді, коли ви вже заробили кошти на повноцінне рішення. З точки зору розвитку продукту – тоді, коли з’явилась критична масса користувачів, котрі вимагають кращого сервісу.

Декілька прикладів неблогових стартапів, що пішли шляхом використання відкритих CMS і sсервісів:

Plantly.com – сервіс-порадник в особистому інвестуванні коштів, написаний і досі працює на WordPress

Edocr.com – сервіс для поширення корпоративних документів, написаний на Drupal.

Ну і нарешті сама найперша версія Groupon, котрий недавно вийшов на IPO і був оцінений в $15 млрд була написана на WordPress.

  • Loading tweets...