Чи потрібні інвестиції стартапщикам?

Спілкуючись з проектами особисто, під час консультацій, беручи участь в багаточисельних дискусіях на різноманітних стартап клубах, крештестах, конференціях і інших тусах на протязі двох років помічаю одну цікаву тенденцію – як тільки мова заходить про інвестиції, присутні різко поляризуються і умовна компанія перетворюється на два ворожі табори. Одні стверджують що інвестиції – це зло, а інвестори – паразити, котрі якщо прийдуть то вбьють будь-яку ідею і ще залишишся винним гроші (це не вигадки, я дійсно декілька раз чув майже слово в слово:)) Інші, як правило консультанти з залучення інвестицій і ті стартапи, котрі мають інвестора, стверджують, що без інвестицій стартап не виживе і взагалі у всьому світі, якщо ти стартап, то у тебе є інвестор. В результаті багато хто не розуміє чи варто йому залучати гроші в стартап, існує боязнь віддавати контроль над проектом. Стартапщики в розгубленості через протиріччя думок
Оскільки часу в нас трішки більше ніж під час запальної дискусії, де потрібно швидко вистрілювати аргументи, поки тебе не перебили, висловлю свою точку зору.

В штатах ринок дуже динамічний і кмітливих людей в галузі як і грошей багато. Інколи буває, що стартап має з десяток прямих конкурентів. Швидкість в такому динамічному середовищі дуже важлива. Якщо б Google чи Facebook одразу ж монетизовувались баннерами і не так швидко росли через відсутність можливостей обслуговувати багато користувачів і девелопати нові фічі, можливо ми б бачили зараз іншу соц. мережу чи пошуковик в якості лідера ринку. Одразу знайшовся би проект котрий залучив інвестиції, догнав по функціоналу і кількості користувачів завдяки платному маркетингу лідера і далі вийшов на перше місце. Таке вже неодноразово вже відбувалось наприклад на ринку пошуковиків.

В Україні ситуація інакша. Ринок вузький, стартапів мало і у всіх нішах за винятком електронної комерції у проектів практично немає конкуренції. В такій ситуації багато підприємців вибирають повільно розкручуватись своїми силами.

Ще одна причина – відсутність досвіду в бізнес-девелопменті. Більшість стартапщиків, з котрими ми разом писали Executive Summary не знали цифри свого мультиплікатора, а коли ми її досліджували і обраховували можливе ROI вирішували використати власні кошти, адже не розуміли навіщо віддавати стільки грошей інвестору :) Доводилось нагадувати про ризики.

Також на свідомість ще впливають дикі історії з 90-х і нулевих, коли інвестор забирав в ініціатора ідеї 70%-90% проекту (як правило в електроніці або реальному бізнесі), що можливо й було правильно тому що крім ідеї в ініціатора нічого й не було.

Є чіткі критерії коли варто і коли не варто залучати інвестора для свого проекту. В залежності від того попадає чи ні ваш проект під ці критерії і варто орієнтуватись чи залучати інвестиції.

Чого не варто робити:

 • – Не варто брати просто гроші. Як правило краще взяти smart money – гроші + досвід в певній галузі: побудови команди, бізнес девелопменті,
  – Брати інвестиції тому що всі беруть і хочеться купити нову машину / крутий офіс / гарну секртаршу
 • – Називати суму інвестицій зі стелі, скільки не страшно, рівно ж як і точну суму до копійки – завжди є певні припущення і в стартапі з його ризиками важко все прорахувати, але порядок, базуючись на певних підрахунках визначити можна.
 • – Брати інвестиції в друзів, брати в знайомих останні гроші або значну для них суму під інвестиції – стартап це завжди ризик і є великі шанси, що все буде не так як бачиться на початку.
 • – Брати гроші в людей, котрі далекі від венчурного бізнесу і не розуміють попереднього пункту.

Коли варто залучати інвестора:

 • – У вас високий burn rate (витрати на життя засновників, офіс, хостинг, зарплата працівникам, маркетинг) , котрий не перекривають ваші додаткові доходи і накопичення і немає перспектив вийти на самоокупність раніше ніж закінчаться гроші і ваш проект помре.
 • – Ваш проект запрацює при досягненні певної критичної масси користувачів і вам потрібні гроші на маркетинг, щоб набрати цю массу.
 • – Йде повільний ріст, котрий в принципі задовільняє і хороші перспективи, котрі реальні. Засновникам пропонують купити час за гроші інвестора – найкращий варіант.
 • – У засновників не вистарчає експертизи в певній галузі. Як правило в такій ситуації краще формувати Advisory Board або йти в інкубатор. Але можна й додатково замотивувати експерта інвестиціями в ваш стартап.
 • – Ви втомились бутстрепати або немаєте ідей щодо виходу з поточної ситуації. Власне найгірший варіант, але буває й таке.
 • Декілька прикладів коли залучали інвестиції українські стартапи:

  Prom.ua, засновник Микола Палієнко: На момент залучення інвестицій власні гроші практично закінчились, ми вдень працювали на роботі, а в другу зміну розвивали стартап, багато коштів йшло на маркетинг. Могли так продовжувати й далі, але коли Allegro Group запропонувало інвестиції, ми поторгувались і погодились. Зараз бачу, що це було правильне рішення – додались нові можливості, змогли вийти і закріпити за собою місце лідера в галузі.

  Auction.ua, засновник Ярослав Максимович: Потрібні були кошти для ривка, щоб збільшувати клієнтську базу і розвиватись. Також цікавий був досвід в розвитку великих національних проектів.

  • Loading tweets...