Коли стартапи перемагають.

Читаю про перепетiї освоєння космосу комерцiйними затiями.

White Knight Two

White Knight Two

Рiчард Бренсон.
Невдаха десятилiття в галузi комерцiйного космосу. Капiтал – близько $5млрд. Компанiя Virgin Galactic була заснована в 2004-му i хотiла займатись космiчним туризмом. На цей момент побудовано один лiтак-носiй White Knight Two та космiчний шаттл SpaceShipTwo, котрий вибухнув в 2014-му з 2 жертвами.
Компанiя потратила 10 рокiв на розробку власного двигуна i врештi вiдмовилась вiд нього на користь двигуна вiд SierraNevadaCorporation.
Недавно Бренсон оголосив, що VirginGalactic займатиметься запуском супутникiв. Для цього переобладнано Boening747 та готується ракета LauncherOne.
Потрачено близько $600 млн iнвестицiй. Ще близько $200млн. вклав уряд штату New Mexico в SpacePort, котрий може приймати SpaceShipTwo. На п’ятки наступають SierraNevadaCorporation з DreamChaser та XCOR Aerospace з Lynx.

Blue Origin

Blue Origin

Джефф Безос. Капiтал – майже $60млрд, четверта за багатством людина свiту. Секретна компанiя BlueOrigin була заснована в 2000-му, щоб займатись “космiчними готелями та станцiями, а Землю залишити як парк”.
Переманювала iнженерiв з SpaceX, щоб пришвидшити розробку власного двигуна.
На кiнець 2015 ракета компанii NewShepard нарештi досягла лiнii Кармана (100 км.) Крiм того ULA (Boening+Lokhed Martin) буде використовувати двигуни компанii – BE-4.

NASA

NASA

Космiчна галузь традицiйно виросла з урядових витрат 60-х, коли наприклад 5% бюджету США в рік йшло на мiсячну програму Apollo. Зрозумiло, що в умовах грандiозних бюджетiв NASA, чотирикратної надiйностi та строкiв “на вчора” пiдрядники не скупились на прайси для урядових замовлень, а передоплати по контракту на попереднi дослiдження були звичайним дiлом. Що ще гiрше – тисячi пiдрядникiв робили строки розробки та екпериментування затяжними та непрогнозованими.

SpaceX Falcon 1

SpaceX Falcon 1

SpaceX розпочала свiй шлях в 2002-му з розробки власного двигуна та MVP- прототипу Falcon 1, в 2006-му вже мала власний двигун Merlin, в 2008-му вперше успiшно досягла орбiти, а в 2009-му зробила перший комерцiйний запуск супутника ever.
Далi справи йшли тiльки на краще. Маск швидко зрозумiв безперспективнiсть ринку мiнi-супутникiв та малих ракет, згорнув Falcon 1, проскочив Falcon 5, та переорiєнтувався на ринок важких запускiв з Falcon 9.
Вчергове змiнились зовнiшнi обставини з переорiентацiею NASA вiд власного виробництва до комерцiйних пiдрядникiв. I в 2012-му Falcon 9 вперше доставила вантаж на МКС. Зараз в ракети 18 з 20 повнiстю успiшних запускiв, з вартiстю доставки на LEO в $61млн за 13 тонн вантажу, що дає близько 4500$ за кiлограм корисного вантажу.

Falcon rocket family

Falcon rocket family

Вертикальна iнтеграцiя (85% Falcon/Dragon створено всерединi компанiї), модульнiсть (всюди один i той же двигун Merlin, що постiйно вдосконалюеться) та перехiд з mission-crytical на дублюючу електронiку i софт дало можливiсть знизити цiну майже в 10 раз, порiвняно з урядовими запусками.
Для порiвняння вартiсть доставки 27 тонн на низькостацiонарну орбiту щаттлами коливалась вiд $450млн. до $1.5млрд.
Попереду в компанiї – запуск в 2016-му Falcon Heavy з вартiстю доставки в $90млн. за 53 тонни, тобто близько 1700$ за кг. I так, Falcon Heavy, як конструктор Lego зiбраний з 3-х перших ступеней Falcon 9 та однiєї другої.

Так виглядає, що зараз комерцiйний космос складається з кiлькох ринкiв.

Space tourism

Space tourism

Ринок космiчного туризму.
Бути астронавтом престижно, зараз це набагато краще за “phd” чи “doctor”. А кiлькiсть людей, що побували за лiнiєю Кармана (100 км.) все ще невелика. Зараз всього 7 людей можуть похвалитись, що були космiчними туристами. Кожен з них заплатив вiд $20млн. до $40млн. Припущення Рiчарда Бренсона, що за титул астронавта, пару годин на низько-стацiонарнiй орбiтi та 6 хвилин в невагомостi – люди платитимуть $250K – принесло йому близько 700 передплат.Ринок виведення супутників

Ринок виведення супутників


Ринок виведення супутникiв на низькостацiонарну орбiту.
Якщо не йдеться про специфiчнi орбiти чи супутники, виявилось, що набагато дешевше використовувати важкi ракети(виводячи однiєю 20-30 супутникiв). В тiєї ж Falcon 1 вартiсть доставки була бiльше $10K за кг.

Ринок доставки вантажiв на МКС (+ ринок повернення назад)
Бюджет NASA на 2015 рiк – $18млрд, а галузей де плануються прориви та фундаментальнi дослiдження завдяки експериментам на орбiтi – все ще багато. Зараз на МКС лiтають SpaceX, Orbital Science, японцi, росiяни та європейцi.

International Space Station

International Space Station


Ринок доставки астронавтiв на МКС.
Зараз заповнений виключно радянськими “Союз” дизайну 60-х рокiв, котрi вважаються опробуваними i найнадiйнiшими з iснуючих аналогiв. NASA платить Роскосмос близько $70млн. за доставку одного астронавта на МКС. Першi доставки астронавтiв вiд SpaceX та Boening запланованi на 2017 рiк.
Available internet access

Available internet access


Ринок забезпечення країн третього свiту швидкiсним iнтернетом.
Навчений прикладом Китаю з його великим китайським фаєрволом та фрустрований локальними урядами Google готовий iнвестувати мiльярди в забезпечення країiн третього свiту. Facebook не хоче вiдставати.

Iншi вертикально iнтегрованi ринки.
Iснує багато урядiв та корпорацiй, котрi хотiли б використовувати орбiти навколо Землi для власних цiлей. Але не мають як технологiй виготовлення супутникiв, так i засобiв їх доставки на орбiту.
Вартiсть коммунiкацiйного супутника на орбiтi зараз – вiд $50млн до $400млн.
I охочих доволi багато.

Zenit sealunch

Zenit sealunch

З цього всього випливае й один цiкавий висновок для Украiни. Як вiдомо SpaceX розпочалась з того, що Елон Маск хотiв купити в росiян українську ракету Днiпро-1 (перероблену з SS- Satan). Росiяни виставили цiну в $8млн., а Маск вирiшив, що зможе доставляти вантажi на низьку навколоземну орбiту дешевше(цiль – $1100 за кг.)
Днiпро-1 може виводити на орбiту 4.5 тонни, що тодi давало цiну в близько 2000$/кг.
Зенiт-2 (КБ Пiвденне) виводить з Байконуру майже 14 тонн за $45млн. тобто близько $3000/кг. Що поки що конкурентноздатно.

Основне в ракетобудуваннi – конструкцiя двигуна, новi матерiали, soft.
Але якщо не включити стартапи в цю галузь i не застосувати вiд держави принцип винагороди за змагальний результат – через 5 рокiв вже буде пiзно.

  • Loading tweets...