Чарівник смарагдового міста: як знайти команду нінзя-програмістів для свого стартапу?

Останнім часом до мене звертаються багато підприємців з реального бізнесу, котрі просять знайти для них команду програмістів, яка б реалізувала їх ідею IT-продукту. Ідеї продуктів, котрі пропонуються цілком реальні, як правило вистраждані досвідом в галузі, в якій займається підприємець. Інколи є непогане фінансування – за рахунок власних збережень або коштів інвестора-ангела. Але, як правило, ці проекти відкладаються в шухляду до кращих часів, коли вдасться знайти команду програмістів, котра б закодила продукт. Також дехто приходить зі скаргами що “всі програмісти безвідповідальні” і завалили такий проект. Буває долітають і відголоски скандалів та розборок всередині команд.

Що цікаво, коли починаєш розбиратись та досліджувати кожен випадок, причини дуже прості – невдача у пошуку команди, непідходящі люди яких було взято впопихах, неправильний пошук, відбір та найм людей. Можна просумувати всі підходи, які я бачив однією фразою: “Ось у мене крута ідея – любий захоче робити її зі мною, тому переконаємо того єдиного комп’ютерщика, котрого знаю”.

Разом з тим знаю і випадки, коли сильна команда витягувала і потім допилювала навіть відверто слабкі продукти.

Як отримати таку команду? Дуже просто: створіть чергу з людей, котрі хочуть працювати з вами над вашою ідеєю. Для того, щоб це зробити потрібно багато людей, котрі чули про вашу ідею, вважають її перспективною та довіряють вам.

Природній процес, який гарантує знаходження правильних людей в команду:

  1. Розкажіть про себе і чому ви обов’язково досягнете успіху
  2. Поясніть що ви робите і які його перспективи
  3. Поясніть кого ви шукаєте і на яких умовах
  4. Максимально поширте інформацію про ваш стартап та вакансії серед спільноти
  5. Займіться генерацією лідів на свої вакансії
  6. Відберіть найкращих

А тепер по черзі по пуктам:

Розкажіть про себе і чому ви обов’язково досягнете успіху
Створення IT-продукту доволі ризикована справа. Можливо ви уже чули статистику, що з 10 ідей запускається лише одна, а з тих 10, що запустились досягають помітного успіху 2-3. Людям потрібно відчувати в вас лідера, котрий здатний довести справу до кінця з позитивним результатом. Якщо у вас є досвід попередніх бізнесів, котрі ви підняли – це грає за вас. Якщо ви студент, але завжди досягаєте того, що замислили – це також плюс.

Поясніть що ви робите і які його перспективи
Я рекомендую це зробити в форматі Executive Summary, який вже став де-факто стандартом в венчурному бізнесі. Звичайно, людям важливо бачити наскільки ви горите своєю ідеєю, наскільки вона для вас важлива – запишіть відео-презентацію свого виступу. Якщо ви виступаєте з пітчем на Lviv Startup Club – ми надаємо такий сервіс безкоштовно (записуємо і поширюємо відео вашого виступу)
Сам стартап можна добавити на StartupLine, це дасть вам структуровану візитку вашого проекту на ресурсі, якому довіряють (ми не публікуємо МЛМ-проекти чи інші збочення)

Поясніть кого ви шукаєте і на яких умовах
Тут варто визначитись для себе чи вам потрібен партнер, котрий буде разом з вами брати ризики і отримувати всі бонуси. Чи ризиками хочете займатись ви, а вам потрібні просто працівники з опціонами. Також варто зрозуміти яка команда потрібна вам на постійно, а що можна віддати фрілансерам чи працівникам з неповною зайнятістю. Будь-який хороший Product manager – людина, котра створила принаймі один свій IT-продукт в українських реаліях, вас в цьому проконсультує.

Максимально поширте інформацію про ваш стартап та вакансії серед спільноти
Я вже писав, що варто створити картку свого стартапу на StartupLine?
Також критично допоможе велика кількість ваших виступів з презентацією вашої ідеї стартапу. У Львові це можна зробити на Lviv Startup Club практично кожного місяця, ще у декількох українських містах є подібні ініціативи.

Запросіть потенційних девелоперів на свій виступ на Lviv Startup Club. Під час виступу вони зможуть задати всі питання, послухати коментарі експертів про ваш стартап, поділитись з ними своїми сумнівами, краще зрозуміти вас і інших стартап-підприємців. Можна пояснювати багато речей самостійно, а можна просто дати можливість поспілкуватись і вияснити все самим.

Займіться генерацією лідів на свої вакансії
Тепер, коли у вас є картка вашого стартапу з відео вашого виступу в ньому, ви можете давати лінк на нього та лінк на свою вакансію всім потенційним кандидатам.
Єдина порада і спостереження – легше завжди пропонувати це програмістам, котрим цікаво попробувати роботу в стартапі, ніж тим, що задоволені корпоративним життям.

Відберіть найкращих
І тут діє правило “Hire slow, fire quickly”. Вам працювати з цими людьми протягом можливо довгих і складних декількох років. Тому, звичайно, краще спочатку випробувати наскільки вам комфортно разом і ви можете досягати результатів.

Загалом описаний процес уже не раз приводив до створення стартап-команд. Деякі з них добились помірних успіхів, деякі видатних. Але прототип продукту був створений в кожному з випадків.

  • Loading tweets...