Інтернет-маркетолого: професія майбутнього.

Щось останнім часом серед бізнесменів чути постійний український плач про те, що бізнес не йде, клієнтів немає, а держава відбирає останню копійку. В той же час креативні і розумні студенти жаліються, що немає цікавої роботи, ніхто не бере без досвіду, зарплати початківців мізерні і доводиться тяжко працювати.
Водночас деякі знайомі програмісти роблять по-справжньому класні сервіси, цікаві стартапи і боляче спостерігати, як стають відомими і займають перше місце не вони, а їх конкуренти, котрі дуже часто мають набагато гірші продукти.

Це й не дивно, адже бізнесмени, котрі жаліються на клієнтів дуже часто не розуміють, що світ змінився за останні 5 років. В Україну прийшов його високість Інтернет, досягнувши цього року 16 млн. інтернет-користувачів. І змінилися вподобання людей.

Зараз з’явилася вже дедалі значніший прошарок людей, котрі не дивляться телек, не слухають радіо і ігнорують рекламу в газетах. Всю інформацію вони черпають з інтернет-сайтів, а час проводять спілкуючись в Facebook чи Twitter.

Стосовно студентів – їх основна біда, що в вузах їх вчать думати і вчитись, але не дають знань в перспективних спеціальностях. Якщо й попадаються частини актуальної інформації – вони тонуть в тоннах зазубреного і не потрібного. А без реального досвіду важко відрізнити одне від одного.

Стартапщики ігнорують маркетинг. Як це не дивно, але більшість з них натхненна правильною по своїй суті думкою, що якщо створити щось дуже потрібне і геніальне – люди самі будуть про тебе розповідати. Як це сталось з Facebook чи YouTube, реєстрації в яких поширювались неначе епідемія. Але чомусь упускається момент, що в одному випадку Цукерберг гарно продумав соціальні механіки стимулювання, а в другому в обслуговування сервісу заливались неймовірні кошти.

У мене є хороша новина для всіх трьох категорій. Вихід є і називається він “освоюйте інтернет-маркетинг”.
Підприємцям варто переорієнтуватись на інтернет-аудиторію, яка вже звикла всю інформацію про товари і послуги отримувати з інтернету. Тут діють трішки інші закони ніж в прямих продажах в магазині. Тому незамінним другом підприємця повинен стати інтернет-маркетолог.
В Україні росте інтернет-торгівля. Росте, починаючи з 2005 року по 50% щорік. Цього року експерти говорять про 80% ріст. Її обсяг уже склав близько 500 млн долларів і це ще далеко не насичення. Відкриваються нові ніші в електронній торгівлі.

Створюються гіганти такі як aukro.ua чи rozetka.ua. Разом з тим успішно існує ще й близько 10 000 малих-середніх веб-шопів.
Вся ця індустрія теж потребує спеціалістів, котрі вміють приводити на сайт цільових відвідувачів.

Студентам варто освоювати цю професію вже сьогодні – завтра вона знадобиться в тисячах компаній. До мене часто приходять доволі успішні власники стартапів і просять контакти інтернет-маркетологів з курсів “Інтернет-маркетинг базовий”. Один знайомий серійний стартапщик зі Львова відчаявшись знайти потрібних займається перековкою сам, не розуміючи чому не може знайти потрібну людину на ринку праці.

Іншим стартап-підприємцям варто брати приклад зі старших товаришів. Вміння зробити для свого проекту правильний інтернет-маркетинг дозволить вам привести достатню кількість зацікавлених в вашому сервісі, зрозуміти що саме вони цінують в вашій затії, швидко вийти на монетизацію і розвиватись вперед.

Інтернет-маркетинг це мистецтво поєднане з технологіями. І якщо мистецтво з’являється з досвідом, то необхідні технології можна освоїти. Отже що потрібно, що стати хорошим інтернет-маркетологом?

Вміння вселитись в шкуру свого клієнта.
Дуже важливе вміння для всіх маркетологів, не тільки пов’язаних з інтернет. Вам потрібно вміти дуже добре уявляти вашого ідеального клієнта: як він виглядає, про що говорить, с ким дружить, ким працює, у що вірить і для чого може купувати товари, які ви просуваєте. Мало того, вам потрібно вміти подивитись на світ його очима, зрозуміти його цінності і переживання.

Навики дослідника і інтервьювера. Вміння чути людей і розуміти відповіді. Часто, щоб здобути інформацію з попереднього пункту потрібно дуже багато спілкуватись. Вміти задавати каверзні питання: “якщо ви кажете, що хочете економити, чому купуєте в магазині, а не на інтернет-аукціоні?” Інколи, коли доступу до ЦА немає – вміння проводити непрямі дослідження, експериментувати, проводити тести і досліди. І не вірити в свої теорії, поки вони не підкріплені результатами у вигляді грошей клієнтів заплачених вашому основному клієнту, якому потрібно продати його товар.
Знання математики і вміння швидко рахувати :) Цифр буде багато у вигляді різних показників і їх потрібно любити.

Це загальні знання, котрі пригодяться будь-якому маркетологу. Тепер спеціальні:
– Знання SEO. Так, так, більшість українських інтернет-маркетологів виросли саме з сеошників. Принаймі знати загальну інформацію які фактори впливають на позицію сайту в пошуковій системі і як ними можна маніпулювати. А також розуміти, що CTR в органічній видачі може плавати по різним категоріям товарів і сервісів.
– Навики копірайтингу.
Принаймі достатні для того, щоб описати яка класна вечірка у вас буде на Новий Рік, вивісити у себе в Facebook і отримати з десяток просьб долучитись до самої крутої новорічної вечірки інституту.
– Знання того, як поширюється інформація в соц. мережах. У мене завжди викликає підозру інтернет-маркетолог, котрий не зареєстрований в facebook, не має сотні фолловерів в twitter і не записав жодного відео для ютуба.

– Вміння швидко освоювати нові інтернет-сервіси: розібратись як згенерувати звіти в adwords чи добавити код відслідковування Google Analytics в Mailchimp.

Якщо ви переходити з реального сектору в інтернет-маркетинг, можливо вам будуть корисні наступні ідеї:
– Інтернет-реклама завжди націлена на кінцевого клієнта. Забудьте про охоплення аудиторії і коврові бомбардування по площам міст чи газетним шпальтам. В інтернеті працюють точкові удари.
– Забудьте про “реклама – це лотерея”, звичайно креативність потрібна, проте її результативність завжди можна заміряти за допомогою ключевих показників
– Керованість в реальному часі. Якщо звичайну рекламну кампанію можна порібняти з боулінгом – запустив кулю і чекаєш спрацює чи ні, то інтернет добавляє до цією кулі джойстик і ви зможете керувати кампанією у реальному часі – майже як біржовий брокер з двома моніторами.

– Любити аналізувати еффективність своїх дій і розуміти метрики.

– Незашореність – open mind в виборі інструментів. Це теж гранично важливо – не зациклюватись на схемах, що вже раз спрацювали. Не чекати від них постійності. Раз спрацювало – добре, якийсь час працює – прекрасно. Уже не дає результатів – ну що ж, ми ж знаємо що робити?

Загалом мистецтво інтернет-маркетолога вмінні адаптувати і масштабувати для електронних каналів доступу до клієнтів ті підходи чи прийомчики, які вживу використовує найкращий продажник продукту.

Інтернет-маркетолог зараз це високооплачувана професія. Розсилка по інтернет-маркетологам мого хорошого товариша Роми Рибальченка показує ЗП інтернет-маркетологів від 1 року досвіду рідко буває нижчим за 500 у.о.
Статистика зарплат показує маркетологи – друга по оплачуваності робітнича професія в Україні.
А останнім часом прослідковується і наступна тенденція – хороші інтернет-маркетологи стають засновниками інтернет-магазинів чи веб-сервісів (інтернет-стартапів)

  • Loading tweets...