Моє інтерв’ю для Мирослави Гонгадзе на “Голос Америки”

Мирослава:

— З часу розвалу Берлінської стіни кордони Європи стали практично прозорими. Світ став набагато відкритішим також завдяки інформаційним технологіям. Головними постачальниками фахівців у цій сфері до останнього часу вважались Індія, Пакистан та Китай. Останніми ж роками помітними на світовому ІТ-ринку є українські програмісти. Що Україна може запропонувати світу у розвитку інформаційних технологій? Ми поговоримо сьогодні з Ростиславом Чайкою, засновником львівського клубу стартапів.

Дякую, Ростиславе, що знайшли сьогодні для нас час.

Ростислав:

— Дякую за те, що запросили.

Мирослава:

— Отже, українські фахівці. Чим вони є кращими, наприклад, за інших, і взагалі — чи вдалося їм стати конкурентними на світовому ринку?

Ростислав:

— У нас в Україні зараз є близько 50 тисяч ІТ-спеціалістів, ІТ-інженерів, які працюють на ринку аутсорсингу, виконуючи замовлення для північноамериканських та європейських компаній, тобто розробляють продукти, якими користуються в цілому світі. І вже в принципі можна сказати, що українські спеціалісти є більш освіченими і можуть робити складнішу інженерну роботу, ніж їх колеги з Пакистану чи з Індії. Я не сказав би, що взагалі вони кращі, хоча по brainbench-тестам займали хороші місця. Але в процентному відношенні складної інженерної роботи в складних умовах, наприклад, стартапів, agile-development-у, українські спеціалісти можуть робити набагато краще і більше.

Мирослава:

— Чого не вистачає для того, щоб справді завоювати ринок ІТ-технологій у світі?

Ростислав:

— Українській екосистемі ІТ дуже потрібен зараз поштовх і ривок до створення продуктів самостійно. Тобто в нас є, як я вже сказав, велика армія (50-60 тисяч — це два армійські корпуси) ІТ-спеціалістів, ІТ-інженерів, які вміють гарно робити роботу. Зараз потрібна інтеграція і притягнення хороших маркетологів, хороших стартап-підприємців, які могли б придумувати продукти, могли б розвивати їх на глобальному ринку…

Мирослава:

— Тобто так звані “посередники від мозгів”, в якійсь мірі?

Ростислав:

— Це люди, які можуть побачити, як технології можуть спростити людям життя, в тому світі, який пішов набагато вперед порівняно з іншими країнами — це Північна Америка, Європа, — і зрозуміти, як донести перевагу своєї ідеї, перевагу того, що вони роблять, на глобальному ринку.

Мирослава:

— Звучали заяви, що Львів може стати Меккою чи центром для розвитку ІТ-технологій. Чи сталось це? Чи зумів Львів стати таким?

Ростислав:

— Львів зараз є одним з трьох найбільших ІТ-центрів в Україні, тобто у Львові близько 10 тисяч програмістів, які працюють в аутсорсингу. Інші два — це Київ і Харків. У нас є бажання міської влади розвивати ІТ-технології, у нас є бажання самих програмістів, самих ІТ-інженерів розвиватися. Я бачу дуже хорошу, позитивну динаміку, як люди зростають, як люди рухаються до своїх цілей, і мені здається, що — я б не казав, що це якась конкуренція меж Львовом, Києвом, Харковом, але — у львівських підприємців є шанс…

Мирослава:

— Стати першими? Вийти вперед?

Ростислав:

— Тут немає значення. Тут, розумієте, конкуренція йде між Україною, Румунією, Пакистаном, Індією. Краще, щоб вони були першими на міжнародному ринку. Якщо зразу за ними буде йти Київ чи Харків, це буде просто супер.

Мирослава:

— Ви є засновником клубу стартапів. Хто сьогодні інвестує в стартапи в Україні і чого ви взагалі очікуєте від світу, від Заходу для цього розвитку?

Ростислав:

— Зараз така ситуація, що на початкових стадіях в стартапи інвестують друзі, своєю роботою. На пізніших стадіях підходять так звані бізнес-ангели, тобто приватні інвестори, у нас є до 50 українських приватних інвесторів, які можуть робити інвестиції. Є декілька — п’ять, може, трошки більше, — які серійно це роблять, тобто багато зробили інвестицій і вміють професійно це робити. У нас є декілька інвестиційних фондів, найбільше відомий з них Venture Capital, який зробив декілька великих інвестицій, помітну кількість. Є ще один фонд, AVentures, є інші фонди, які так само роблять інвестиції в українські стартапи. Є так само вихідці з України, або люди, якось пов’язані з Україною, які самі є американцями і роблять так само інвестиції. Є європейці, які роблять інвестиції в українські стартапи.

Мирослава:

— Тобто ринок розвивається?

Ростислав:

— Ринок розвивається, порівняно з тим, що було, скажімо, в 2009 році, коли ми тільки починали свою роботу, тільки починали розказувати, що це таке — стартапи… за пять років ми бачимо, що є прогрес.

Мирослава:

— Дякую дуже вам і нагадаю — гостем студії був Ростислав Чайка, засновник Lviv Startup Club.

  • Loading tweets...