Стартап-словник: як стати своїм на стартап-тусі?

Людям, котрі перший раз приходять на стартап-туси або спілкуються з серійним підприємцем чи інвестором інколи буває тяжко зрозуміти про що йде мова чи що у них насправді питають. Інколи правда певні доповідачі на конференція доводять ситуацію з використанням вузькопрофесійних термінів до смішного і можна починати грати в буллшіт бінго, але це тема окремої статті.

Проблема в тому, що в світі стартапів вже склалась певна термінологія, котрою всі користуються і замість того, щоб довго пояснювати, що ваш інтернет-сервіс буде вільний в використанні для всіх, а потім ви будете робити покращені аккаунти і брати за них гроші достатньо, коли вас питають про бізнес-модель просто відповісти “фріміум”.

Я вирішив зібрати всі відомі мені стартап-терміни в один словник для того, щоб зробити життя новачків простішим.

Отже here we going:

Стартап – словник.

Стартап.
Існує багато визначень цього слова. Я люблю використовувати наступне:

Продукт, що вирішує певну проблему інноваційним технологічним способом і може бути легко відмаштабованим.

Bootstrapping – самозабезпечення, бутстрепати – робити стартап на свої власні обмежені кошти без залучення венчурного чи іншого фінансування.

Сo-founder – співзасновник, партнер по стартапу.

Coding for equity – модель співпраці між програмістом і стартап-підприємцем при якій підприємець платить за розробку частками акцій в майбутньому стартапі. Інколи добавляється ще невелика погодинна оплата “на підтримку штанів”

Dotcom – компанія, бізнес-модель котрої повністю базується на Інтернет. Після буму і краху подібних компаній на початку 2000-х слово означає незрілу бізнес-модель, що намагається виїхати на модному тренді.

Elevator pitch – формат короткої простої і швидкої розповідь про суть стартапу. Зазвичай триває від 30 секунд до 2 хвилин. Очікується, що за цей час ви маєте розповісти про те, що робить ваш стартап так, щоб це зрозуміла ваша бабця чи 7-річна дитина. Ідея в тому, щоб встигнути розповісти про вашу задумку поки їдете з інвестором разом в ліфті.

Equity – частка акцій в стартапі.

Executive Summary – короткий формат представлення інформації про стартап, котрий містить всю необхідну інформацію для інвестора на 1-2 сторінках.

Freemium – Бізнес-модель, котра передбачає залучення користувачів за допомогою безкоштовної частини сервісу, з подальшою конвертацією в платних користувачів розширенної версії послуги. Виникла як поєднання двох слів “free” і “premium”

Founder – засновник стартапу, автор ідеї, як правило власник і директор компанії.

IPO – Первинне розміщення акцій стартапу на біржі.

SaaS – Software as a service, перетворення програмного забезпечення на послугу, доступ до котрої відбувається через Інтернет. Таким чином з користувача знімається інсталяція, підтримка і оновлення ПО

Smart money (розумні гроші) – модель фінансування стартапу, коли інвестор вкладає не тільки гроші, але й свої знання, досвід, зв’язки і розуміння ринку.

Valuation – оцінка проекту при інвестуванні чи купівлі стартапу. Існують різні підходи і методи, зрештою все зводить до того, як домовляться.

Stages – стадії стартапу.

Pre-Seed стадія (pre-seed stage) – є ідея, але незрозуміло як її реалізувати, чи варто реалізовувати і чи можна її реалізувати технічно, а також чи пренесе вона гроші.

Стадія прототипу (prototype stage) – стадія розробки технічного завдання і інтерфейсу або наукового обгрунтування чи кодування технології.

Seed стадія (посівна стадія, seed stage)

Стадія стартапу, коли вивчається ринок, пишеться Executive Summary, складається бізнес-план, тестується ринок на наявність потреби.

Стадія pre-IPO – стадія, коли стартап готує документацію для публічного розміщення своїх акцій на ринку (IPO)

Стадія pre-startup (pre-startup stage) – від виникнення ідеї до початку її реалізації програмістами.

Стадія startup (startup stage) – стадія запуску і початку роботи

Стадія виходу (exit stage) – виход з проекту венчурних інвесторів

Стадія розширення (expansion stage) – вихід стартапу на нові ринки, розширення цільової аудиторії

Стадія росту (growth stage) – Досягення стабільного росту на початковому цільовому ринку

Стадії фінансування:

  • Seed round
  • Angel round
  • Series A / Series B round

Бізнес-ангел: приватний інвестор, що вкладає капітал в стартап для подальшого отримання грандіозного прибутку, щоб не було скучно на пенсії чи з любові до вашого продукту. В Україні як правило зустрічається тільки перший варіант.

Бізнес-модель: опис того, як компанія буде заробляти гроші або збільшувати капіталізацію.

Буллшіт-бінго: Гра придумана для боротьби з надмірним використанням вузькопрофесійних термінів доповідачами на конференціях.

Венчур (венчурний інвестор) – інвестор, що зацікавлений в вкладенні грошей в середньо- або високо-ризиковий проект з надією на високий прибуток, котрий в десятки раз буде більший за вкладені кошти.

Інновація – високоефективне know-how, нова технологія, що комерціалізована на ринку.

Капіталізація – вартість компанії на ринку.

Кейс – Опис конкретної бізнес-ситуації. Використовується в навчанні, або як спосіб підтвердити теорію.

Монетизація – процес заробляння грошей на стартапі за допомогою бізнес-моделі.

Пітчити – розповідати про свою ідею за допомогою elevator pitch.

Прототип(prototype) – працююча модель вашого стартапу, котра вирішує основну проблему, але не може використовуватись кінцевими користувачами.

Технопарк – об’єднання навчальних закладів, технологічних компаній, дослідних лабораторій, можливо інкубаторів на базі спільної інфраструктури. Концентрації спеціалістів на одній території

Перед тим, як їхати на стартап-конференцію киньте оком на цей список, він допоможе вам стати своїм серед стартап-підприємців, буде сприяти розвитку стартап-культури і зекономить багато часу при спілкуванні з інвесторами.

Також проше постити в коментарях всі слова, котрі варто добавити в цей словник.

  • Loading tweets...